Produkt dnia
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
RODZAJE KARMY - cz.1 - SUCHA, PÓŁWILGOTNA I MOKRA
RODZAJE KARMY - cz.1 - SUCHA, PÓŁWILGOTNA I MOKRA

FEDIAF (pełna nazwa w tłumaczeniu to Europejska Federacja Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych) to organizacja zrzeszająca producentów karmy. Poświęcimy FEDIAFowi osobny wpis, na potrzeby tegoż artykułu musimy tylko wiedzieć, że organizacja ta publikuje wytyczne branżowe. Określono w nich czym w istocie są karmy suche, półwilgotne i wilgotne (FEDIAF, Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów).

FEDIAF definiuje suche, półwilgotne i wilgotne (znane też jako mokre) karmy w następujący sposób:

  • Sucha karma (ang. dry pet food) to karma dla zwierząt domowych o wilgotności 14% lub niższej
  • Półwilgotna karma (ang. semi-moist pet food) to karma dla zwierząt domowych o wilgotności pomiędzy 14% a 60%
  • Wilgotna karma (ang. moist pet food) to karma dla zwierząt o wilgotności 60% lub wyższej

Już na pierwszy rzut oka widzimy, że we wszystkich trzech definicjach posłużono się określeniem wilgotność (ang. moisture) w ujęciu procentowym. Obiegowo można spotkać się z wyjaśnieniem, że jest to po prostu procentowa zawartość wody. Jest to ujęcie poprawne, aczkolwiek wilgoć może występować w jedzeniu w dwóch postaciach: jako woda związana ze składnikami odżywczymi (czyli np. białka czy cukry) lub jako woda wolna czy też niezwiązana.

Jeśli chodzi o techniczne aspekty tego jak to się wszystko mierzy, to analizę wilgotności przeprowadza się wykorzystując metodę straty po suszeniu z użyciem suszarki laboratoryjnej, bez wstępnego podsuszania albo z podsuszaniem, tj. zgodnie z metodą przedstawioną w rozporządzeniu KE 152/2009 z dnia 27 stycznia 2009 r.

Rozpiszmy sobie dla lepszego zobrazowania tematu kilka przykładów.

Załóżmy, że Papu A posiada masę początkową 100g. Zakładamy także, że obliczyliśmy jego wilgotność posiłkując się metodą suszenia bez wstępnego podsuszania i chcemy się teraz dowiedzieć, jaka jest masa po wysuszeniu. Wzór to:

Jeśli jego wilgotność wynosi 10%, to masa w g po wysuszeniu wynosi 90g.

Jeśli jego wilgotność wynosi 50%, to masa w g po wysuszeniu wynosi 50g.

Jeśli jego wilgotność wynosi 75%, to masa w g po wysuszeniu wynosi 25g.

Uff, to koniec tego trochę prawnego i trochę matematycznego wstępu. Przełóżmy to sobie teraz na praktyczne aspekty. Nie da się abstrakcyjnie powiedzieć, że dany rodzaj karmy jest lepszy niż inny, a to ze względów następujących.

Po pierwsze, wilgotność karmy.

Im więcej wilgotności zawiera karma, tym więcej wody dostarczane jest z posiłkiem. Generalnie większość psów i kotów spożywa dziennie nieco mniej wody niż wynosi ich dzienne zapotrzebowanie, dzięki czemu wilgotna karma będzie doskonałym alternatywnym źródłem nawodnienia.

Kwestia wilgotności ma też drugą stronę medalu, bowiem im mniej wilgotności zawiera karma, tym mniej wody dostarczane jest z posiłkiem. Zwierzęciu powinniśmy zapewnić stały i nieograniczony dostęp do czystej i świeżej wody, ale w przypadku karmy suchej należy na to zwrócić szczególną uwagę.

Po drugie, kaloryczność karmy.

Generalnie - im więcej wilgotności zawiera karma, tym jest mniej kaloryczna oraz odwrotnie – im mniej wilgotności zawiera karma, tym jest bardziej kaloryczna.

Karma sucha pozwala dostarczyć większą ilość makroskładników i dzięki temu więcej energii, dodatkowo w mniejszej objętości pokarmu. Generalnie zatem sprawdzi się ona idealnie dla aktywnych zwierzaków.

Karma mokra pozwala z kolei dostarczyć w większej objętości pokarmu mniejszą ilość kalorii. Jeśli twój pupil ma ,,lekki” brzuszek, to na ,,redukcji” karma mokra może sprawdzić się idealnie.

Ma to fundamentalne znaczenie przy odmierzaniu porcji karmy dla zwierzaka, gdyż sypiąc na tzw. ,,oko” suchą karmę, możemy po prostu regularnie przekarmiać zwierzaka, co w konsekwencji spowoduje przyrost jego masy.

Po trzecie, konsystencja karmy.

Konsystencja karmy ma wpływ na stan uzębienia zwierzęcia. Karma sucha ma z reguły postać różnego rodzaju chrupek lub sucharków, co sprawia, że podczas jedzenia działa ona w ten sposób, że mechanicznie ściera płytkę nazębną. Ponieważ niektóre rasy psów mają skłonność do problemów z zębami i dziąsłami, sucha karma może pomóc zapobiec takim schorzeniom. Oczywiście psy z ustaloną próchnicą mogą odczuwać ból podczas jedzenia chrupek i w tym momencie mokra karma może stać się lepszą opcją. Dodatkowo pozwala ona ograniczyć rozwój niektórych chorób związanych z uzębieniem, gdyż posiłek w tej formie nie osiada tak bardzo na zębach.

Karma mokra sprawdzi się doskonale u zwierząt z różnego rodzaju problemami z okolicami jamy ustnej oraz problemami z dziąsłami – gdyż z uwagi na jej konsystencję jest po prostu dużo łatwiejsza do spożycia. Z drugiej jednak strony, osadza się na zębach i nie ściera płytki nazębnej.

Po czwarte, walory smakowe karmy.

Tu trudno generalizować, każde zwierzę ma swoje upodobania.

Gdybyśmy jednak chcieli poszukać czegoś co odróżnia poszczególne rodzaje karm, to z pewnością niektóre starsze zwierzęta tracą moc zmysłu węchu wraz z wiekiem. Będą bardziej skłonne do jedzenia pokarmów o bogatszym smaku i zapachu, co ma miejsce w przypadku większości mokrych karm dla psów.

Również i te bardziej wybredne zwierzęta, bądź też takie, które mają nieco zmniejszony apetyt, chętniej sięgną po karmę mokrą.

Po piąte, używanie i przechowywanie karmy.

Sucha karma jest łatwa do odmierzenia, dzięki czemu jedzenie może być dokładnie i łatwo porcjowane. Możesz ją po prostu zostawić zwierzakowi, by jadł we własnym tempie, nie martwiąc się, że się zepsuje. Wielu właścicieli zwierząt domowych woli wygodnie napełniać miskę swojego pupila raz dziennie lub używać tzw. misek wolno karmiących. W przypadku kotów taka napełniona miska może mu starczyć nawet na kilka eskapad poza dom.

Mokra karma po otwarciu powinna zostać spożyta najlepiej bezpośrednio po otwarciu. Przechowywać można ją zgodnie z czasem podanym na opakowaniu, zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak posiadasz niewielkie zwierzę, to może się okazać, że nie jest ono w stanie zjeść najbardziej ekonomicznych 800g opakowań karmy w ciągu doby i musisz wówczas sięgnąć po mniejsze opakowania.

Przechowywanie karmy suchej jest dość długotrwałe, gdyż po otwarciu worka należy zużyć zawartość w czasie podanym na opakowaniu, zazwyczaj w okolicach miesiąca. Należy przy tym jednak zadbać o właściwe przechowywanie tejże karmy, gdyż sucha karma po otwarciu wietrzeje w szybkim tempie. Wskutek tego może stracić nie tylko swój smak, ale także wartości odżywcze.

Podsumowując, nie da się abstrakcyjnie stwierdzić czy lepsza jest karma wilgotna, półwilgotna czy sucha. Prawda, jak to zwykle bywa, leży gdzieś pośrodku: np. dla niektórych kotów najlepsza będzie mokra karma, podczas gdy szczenięta będą lepiej radzić sobie z suchą karmą dla szczeniąt. Wybór w tym zakresie zależy od konkretnego zwierzaka,  jego konkretnych wymagań zdrowotnych i żywieniowych – oraz co najważniejsze, od Twoich preferencji jako opiekuna.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub przemyślenia, stwierdzisz, że coś mogłoby zostać ujęte nieco klarowniej, albo może po prostu chcesz się podzielić swoją opinią, to zapraszamy do komentowania i zachęcamy do przeczytania naszego kolejnego artykułu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl